Cloudová úložiště nejsou vždy bezpečným trezorem pro vaše data

Cloudové úložiště dat není až tak úplně novým prvkem v počítačových sítích, jedná se o ukládání dat do externího zdroje a něco podobného prováděli administrátoři serverových řešení a sítí již před několika desítkami let.  Cloudové prostory na serverech však pronikly i mezi běžné uživatele a nabízejí obrovská virtuální disková pole pro ukládání velkého objemu nejrůznějších typů dat.
Někteří lidé jsou neuvěřitelně naivní, souvisí to do jisté míry i s tím, že nemají ponětí o tom, co se v počítačové síti odehrává. Cokoli je dnes připojeno do sítě (řekněme zjednodušeně do Internetu), to je také v potenciálním ohrožení počítačových zločinců. Na co bychom si tedy měli dát pozor při ukládání osobních dat na externí úložiště?
ikona cloudu

Co patří na cloud a co ne

Někteří odborníci se k tomu vyjadřují jasně: Do cloudu patří jen data, která nemohou postiženou osobu nijak ohrozit. Mohou to být například cizí fotografie stažené z Internetu, které slouží jen pro osobní potřebu (pozor na autorská práva), hudba ve formátu MP3, filmy a filmové ukázky apod. Pokud se někdo rozhodne ukládat kamsi na server svá citlivá data, ta musí být bezpodmínečně komprimována, nejlépe do formátu rar a s patřičným heslem. Pokud zkomprimujete soubory uložené ve složce, aby nebyl vidět ani jejich název, a heslo bude např. nesmyslnou kombinací vygenerovaných znaků včetně kombinace číslic a speciálních znaků, a bude dlouhé třeba jen 10 znaků, útočník nemá naprosto žádnou šanci heslo prolomit. Musel by jej dešifrovat algoritmem po dobu minimálně půldruhého tisíce let. Heslo si pochopitelně nikam neukládejte do svého počítače, uložte jej třeba na bezpečné tajné místo napsané na papír, kde se k němu nikdo nemůže dostat.
oblak se šipkou
Nejlepší je heslo si pamatovat, ideální je třeba složené z počátečních nebo koncových písmen názvu několika hudebních skladeb či filmů s rokem vydání, jménem režiséra nebo hlavních hrdinů. Stačí si pamatovat jen názvy skladeb nebo filmů a v duchu při zadávání hesla jen píšete počáteční či konečná písmena těchto slov.
Vhodným řešením je také použít speciální software Truecrypt, ten je k dispozici zdarma a dokáže šifrovat data naprosto dokonale. Kdokoliv pak narazí na šifrování dat, okamžitě o ně ztrácí zájem, šifra se nedá prolomit podobně, jako výše uvedené silné heslo.