Mamahotel, praktická věc, či zneužívání?

Z ryze mužského pohledu nejde o nic jiného než praktický způsob života. Muži si už během dospívání, dokázali doma vytvořit jakousi svou bublinu, do které nikoho nepouštěli, případně tam pouštěli jen vyvolené osoby. A protože do této bubliny nepouštěli téměř nikoho, rodiče stoprocentně, naučili se žít v jejich přítomnosti. A pokud navíc žili v domácnosti, kde chyběl nějaký mužský faktor, neměli ani v dospělosti důvod, tento model životního stylu opouštět.

1966 vw brouk

Mamahotel

Ano název Mamahotel s vžil především pro tu situaci, kdy žije dospělý muž se svou matkou pod jednou střechou. Jsou situace, kdy žije mladý muž i s oběma rodiči, ale těch není až tolik. Jde zřejmě o to, že v těchto rodinách zasáhne otec a svého syna nějakým způsobem vyprovodí k samostatnosti. Pokud matka žije s jiným mužem než s otcem, je situace ještě jasnější. V těchto případech mladí muži opouštějí společnou střechu naopak dříve.
ženy vedle sebe

Co klasický mamahotel přináší?

Pokud matka žije bez partnera, přítomnost syna ji ho určitým způsobem nahrazuje. Syn, vyplňuje mužský element v domácnosti. Možná někdy i s něčím pomůže, ale je tu hlavně jako jakási jistota oné ženy. V noci se tolik neobává, syn ji pomůže s velkými nákupy a dělá ji společnost. Necítí se v konečném důsledku tak sama.

V případě že rodiče žijí společně, je syn vítaným společníkem. Nic méně jeho přítomnost se dřív nebo později stane pro stárnoucí rodiče přítěží. Myslím, že tím trpí především otcové. Nedokážou ale přimět matku, aby jim pomohli syna z domu vystrnadit.

Pro syna je tento životní styl otázkou pohodlí. Zaplatí za něj trochou svobody, ale získá neuvěřitelné pohodlí. Nestará se o jídlo, nestará se o prádlo. Přijímá s naprostou samozřejmostí veškerý servis. Občas matce či rodičům vypomůže s nějakým větším nákupem či těžšími pracemi, ale jinak doma nemusí nic. A je dospělý, takže i svůj denní režim považuje za ryze osobní věc.

Otázkou zůstává, zda má syn reálný přehled o nákladech domácnosti a zda se rodičům alespoň v tomto nějak revanšuje. Pokud hradí pouze jen alikvotní část nákladů na nájem a energie, jde o zneužívání dobroty rodičů. A popravdě řečeno, na to se žádný průzkum ještě nedotazoval. Je možné, že muži zůstávají v mamahotelu pouze a jen z ekonomických důvodů. Ale to je už jiná problematika.