Jak zjistit, zda je daný web důvěryhodný

V dnešní době čím dál častěji využíváme možnosti nákupu přes internet. A není divu, je to sice o něco dražší, ale zároveň mnohem pohodlnější. Nehledě na fakt, že tak můžeme koupit i věci, které u nás nejsou běžně k sehnání, případně nakupovat v zahraničí.

 

Ovšem má to i své stinné stránky. Podobně jako ve skutečném světě, i v tom virtuálním narazíme na podvodníky, kteří z nás chtějí pouze vylákat peníze, a nemají nejmenší chuť dodat nám objednané zboží. Problém je, že na internetu je pro ně mnohem snazší tvářit se jako seriózní obchod.

 

Je tedy rozhodně dobrý nápad, abychom si ještě před nákupem ověřili, zda je daný e-shop skutečně důvěryhodný. Jak to ale udělat?

 

jak probíhá obchod přes internet

 

V první řadě je dobré si prohlédnout celé jeho internetové stránky. Neměly by na nich být gramatické ani pravopisné chyby a měly by mít veškeré náležitosti, jako například uvedení sídla firmy. Datum jejich založení je také důležité – pokud jsou úplně nové, měli bychom zbystřit.

 

Dobré je také zaměřit se na obrázky zboží. Pokud se jedná o fotografie stažené z internetu, aniž by bylo uvedeno, že se jedná o ilustrační obrázek, je to důvod k přehodnocení nákupu. Měl by také přesně odpovídat danému zboží, a to konkrétnímu modelu.

 

nákup v internetovém obchodě

 

Vhodné také je zaměřit se na recenze zákazníků, i když ty může být těžké najít, zvláště u nových obchodů. Musíme mít také na paměti fakt, že si mohou zaplatit lidi, aby jim psali pochvalné recenze, nebo obráceně – mohou jim platit, aby psali špatné recenze na konkurenci.

 

Pokud toto vše dáme dohromady, budeme mít poměrně dobrou představu o tom, zda mu můžeme důvěřovat. Problém nastává v případě, že je jeden z těch podezřelých obchodů jediným, který má danou věc na skladě. V tom případě však, i když nás to bude lákat, je lepší zde nekupovat. Šance, že o své peníze přijdete, je totiž příliš velká. Riskování je tedy zde tedy naprosto zbytečné.