Kvalitní a cenově dostupné rybářské navijáky

Rybářský naviják je bezpochyby jedním z nejdůležitějších vybavení každého milovníka Petrova cechu. Nabídka kvalitních rybářských navijáků, jejich druhů a cen, je opravdu pestrá a leckdy i zkušený rybář musí věnovat více času, při výběru toho nejvhodnějšího.

Kaprové, na přívlač, feedrové, na sumce, muškařský, multiplikátor. Druhů a využití rybářských navijáků opravdu víc než dost a jak se v tom vlastně vyznat?

rybářský naviják

K čemu ale rybářský naviják slouží ?

Pro ostříleného rybáře zdánlivě banální otázka, ale začátečník pořizující si svoje první rybářské vybavení v této nabídce a pojmech,leckdy tápe.

Ano, pochopitelně rybářský naviják slouží především navinutí vlasce a přepravě zdolávané ryby na břeh. Ovšem to je až konečná fáze celého procesu lovu. Popišme si stručně, co tomuto předchází z pohledu navijáku.

Odhození návnady do vody vyžaduje nejen trochu cviku a umu, ale především kvalitní, hladkou cívku, která klade minimální odpor odvíjenému vlasci.

Při záběru ryby, je naprosto nezbytné, aby byl naviják vybaven kvalitní, a především spolehlivou brzdou. A podle toho, jaký druh právě lovíme a podle typu navijáku s předním, nebo zadním brzdným systémem. Některé druhy ryb při záběru doslova „utíkají“ od místa činu a nechceme, aby se nám prut ztratil pod hladinou vody, jakmile se ryba zmocní návnady.

naviják rybářský

Zdolávaní ryby, to je opravdový zážitek, kde se pud lovce v tuto chvíli projeví opravdu naplno. Ryba doslova bojuje a pokud jde o trofejní kousek a větší druh ryby, vyvine značnou sílu. Prut se prohýbá a vlasec vyluzuje melodii zápasu, jak je napnutý. Ryba měnící směr, snažící se ukrýt v zatopených kořenech. Trhavými pohyby vám dává jasně najevo, že se lehce nevzdá. A právě zde se projeví kvalita vašeho rybářského navijáku. Spolehlivý mechanismus bojové nebo volnoběžné brzdy a její správné nastavení je doslova klíčové.

Rybáři často přehánění mírami svých úlovků. Pochlubení se kapitálním úlovkem, který jsem měl právě na háčku, minimálně 2metry zdatný sumec, ale díky navijáku, který nenavíjel jsem ho nemohl ani vyfotit, vykouzlí akorát pochybovačný úsměv ostatních při tomto vyprávění.

Naštěstí na stránkách nalezneme nejen nabídku kvalitních a osvědčených značek rybářských navijáků za skvělé ceny, ale i užitečné rady a tipy při jejich výběru.

Pak už opravdu nezbývá, než si lov ryb opravdu užít.