Sukulenty nebo kaktusy. Jak na jejich pěstování v pokojových podmínkách?

Najde se stále více příznivců, kteří si nemohou vynachválit tyto nenáročné rostlinky. Dobře snáší téměř jakékoliv teplotní výkyvy, i občasnou absenci zálivky a bez újmy přečkají i v chladnější chodbě nebo přetopeném bytě. Ovšem i kaktusy mají svůj roční cyklus, který bychom měli dodržovat, pokud chceme, aby nám kaktusy rok od roku vzkvétaly.

kaktusy u dřezu

Zálivka

Že vám uschne i kaktus? Nesmysl, většina z nich vás ještě přežije. Stačí jim pouze několik základních složek, a to světlo, čerstvý vzduch, v zimě tma a nižší teplota, a to nejdůležitější na konec…voda. 

U kaktusů se velmi špatně rozpoznává jejich vegetační zóna. Kaktusy totiž zůstávají po celý rok vesměs beze změny, při prvních jarních dnech neuvidíte nové listy, kvete většinou v létě, a to až po několika letech. Jedinou nápovědou může být vytváření nových trnů.

Stejně tak ani moc dobře nerozpoznáte, že je s kaktusem něco v nepořádku. U běžné rostliny často zjistíme, že je něco špatně už po pár dnech, kdy začne nápadně žloutnout a opadávat. Ovšem kaktus dokáže bez vody přežít i několik měsíců, a když se na něm nedostatek zálivky projeví, většinou už nelze zachránit.

Zalévat. Ale opatrně

Po zimě je zvykejte na ostré sluníčko jen velmi pomalu. Zalévejte je jen při teplém počasí a velmi opatrně. Mějte na paměti, že kaktus lépe snáší extrémní suchou půdu než případné přelití.
pět kaktusů

Kaktusy stačí přes rok zalévat přibližně jednou za týden. Vodu vždy lijte do malé mističky pod květináčem. V letních měsících můžete kaktusy zalévat o něco více.

S příchodem podzimu začněte kaktusy pomalu připravovat na zazimování. Přestaneme je zalévat a ještě, než se objeví první mrazy, je přeneseme do chladného a tmavého místa, kde zimu snáze přečkají. S příchodem jara začne kaktus na temeni světlat, a to je nejvyšší čas, kdy můžete kaktus zase začít zalévat.