Národní park Podyjí patří k nejkrásnějším oblastem naší země a je patřičnou chloubou životního prostředí. Je to však zároveň jedna z mála přírodních krás, které zůstaly zachovány pro budoucí generace v téměř neporušeném stavu, když se totiž rozhlédnete po naší zemi, objevíte tu příliš mnoho bytové zástavby, zemědělských ploch a samozřejmě i průmyslových oblastí. V Podyjí je ale zároveň několik typických jevů, s nimiž se na jiných místech nesetkáte.
Minimální výskyt sinic – ti z vás, kteří se za socialismu plavili po Lužnici, se možná pamatují na to, jak tu byla úžasně čistá voda, a dalo se v řece bez problémů koupat, tedy zejména na horním toku mezi Suchdolem nad Lužnicí a Veselím nad Lužnicí. Jenže jak šel čas a z polí do řeky odtékala dešťová voda z polí s vysokým obsahem dusíku a fosforu, začalo se tu dařit sinicím a dnes je zde v létě mnohde koupání na pováženou. S tímto problémem se ale nesetkáte na řece Dyji, rozhodně ne v takovém rozsahu, a díky tomu je voda čistá a vhodná na koupání i ve Vranovské přehradě. Jestliže si pak zajistíte ubytování ve Vranově nad Dyjí, můžete tu prožít krásnou dovolenou v čistém prostředí tak, jak by to mělo být.
Průmysl – v okolí Vranovské přehrady se nevyskytují žádné průmyslové komplexy, které by měly zásadní vliv na čistotu ovzduší tamní oblasti. Kupříkladu větší problém je dnes s čistotou ovzduší v Jeseníkách a v Beskydech, kam vanou větry z Polska, které odtud přináší znečištění z místních továren. Absence průmyslu se u Vranovské přehrady také podílí na tom, že je voda v řece Dyji čistá i co se týče chemického znečištění, nejen s ohledem na výskyt sinic.
Chcete-li tedy prožít na jihu Moravy báječnou dovolenou nebo prodloužený víkend, máte možnost se do těchto míst vypravit v kteroukoli roční dobu – v létě na koupání, na jaře a na podzim na cykloturistiku a v zimě třeba na procházky kolem přehrady a na oslavu Vánoc a příchodu Nového roku.