Který typ schodiště je nejbezpečnější?

Schody jsou velmi starý vynález. Jsou s námi již tak dlouho, že je prakticky ani nevnímáme. Považujeme je za samozřejmou součást našeho života, a většina z nás si život bez nich prakticky nedokáže představit. A pravděpodobně by nebyl ani možný. Není tedy divu, že si prakticky ani nevšimneme, kolik nejrůznějších druhů schodišť existuje.

Zdálo by se, že postavit schody je poměrně jednoduché. Avšak opak je pravdou. Tím základním hlediskem, které se musí brát v úvahu, je bezpečnost. Platí to zvláště tehdy, pokud je ono schodiště postaveno na veřejném místě.

schodiste2

Nám to již totiž příliš nepřijde, avšak je velmi důležité, aby schodiště https://www.kmkdesign.cz/schodiste-schody bylo postaveno tak, že se minimalizuje riziko pádu. Je však jasné, že zdaleka ne všechny typy schodišť budou stejně bezpečné. Které jsou ale ty nejlepší?

Na první pohled by se mohlo zdát, že to budou jezdící schody. Přeci jen, na nich se není třeba nijak pohybovat, jednoduše vás samy vyvezou nahoru a dolů. Nehrozí tedy, že byste špatně došlápli. Avšak to je pouze první dojem.

schodiste3

Je totiž potřeba uvážit, že i nastupování přináší určitá rizika, především pro osoby, které mají nějaké pohybové omezení, případně které jsou například díky svému věku pomalejší. Pokud navíc sestupujeme dolů, pak při špatném nástupu hrozí poměrně závažná zranění. O tom, že nám mohou mezi schody uvíznout například tkaničky od bot, není třeba mluvit.

Co se točitých schodů týče, zde představuje hlavní problém jejich rozdílná hloubka na obou koncích. Člověk je tak nucen hlídat si prakticky každý krok.

Jako nejlepší z hlediska bezpečnosti se tedy jeví klasická schodiště. Jejich výhodou je, že jsou standardizovaná, což znamená, že jednotlivé schody mají stejnou výšku i hloubku, a navíc i počet schodů na jednom schodišti bývá podobný. To umožňuje vytvoření svalové paměti, která nám zde hodně pomůže. A nebudeme si nic nalhávat, bezpečnost je zde to nejdůležitější.